שקיפות עורפית – מידע

שקיפות עורפית היא בדיקת אולטראסאונד, המתבצעת על ידי רופא מומחה. בדרך כלל, זה לא הגניקולוג שלך. קובעים אליה תור באורך 20 דקות, במכבי היא עולה משהו כמו 100 שקלים.

זאת אחת הבדיקות החשובות ביותר בהערכת  הסיכוי לתסמונת דאון בעובר שלך. כדאי להבדק אצל רופא שסומכים עליו, ואם לא אהבת את התוצאה, מהרי לקבוע תור לרופא נוסף. מדוע? בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקה ידנית. הרופא שמבצע את הבדיקה מודד בצורה ידנית את אורך העובר, ואת עובי הנוזל בצוואר. בגלל שזו בדיקה ידנית, יכולות להיות בה טעויות במדידה. רופא אחר אולי ימדוד אחרת, ומכאן ההמלצה לחזור על הבדיקה אם התוצאות לא מצאו חן בעיניך .

במקביל לבדיקת שקיפות עורפית, מתבצעת בדיקת דם "סקר טרימסטר ראשון". את הבדיקה הזו חשוב לעשות באותו יום של השקיפות העורפית, או לכל המאוחר יום למחרת. אחרת יש קושי בחישוב הסטטיסטי של הבדיקה.

תוצאות

תוצאות לשקיפות העורפית מתקבלות במקום. ביציאה מהבדיקה תקבלי דף עם כל הנתונים שאסף הרופא, ועם צילומי אולטראסאונד שעליהם התבסס הרופא באיסוף הנתונים.

תוצאות לבדיקת הסקר של הטרימסטר הראשון מתקבלות במכבי באופן ידני במעבדה בה מסרת את הדם, שבועיים אחרי מתן הבדיקה.

בדיקות סטטיסטיות

חשוב לזכור שאלו הן בדיקות סטטיסטיות. משמעות הדבר היא שהן לא נותנות תשובות חד משמעיות, אלא מנסות להעריך מה הסיכוי לתסמונת דאון. התשובות הן סיכוי של 1 ל-… כלומר סיכוי של 1 ל-… לידות שכן יוולד תינוק עם תסמונת דאון. ולא צריך להתרגש מהן יותר מדי. כבר שמעתי על נשים שתוצאות הבדיקות הראו שסיכוי של 1 ל-2 שהעובר שלהן סובל מתסמונת דאון, ועדין, הוא לא סבל מהתסמונת (זה התברר בוודאות לאחר בדיקת מי שפיר).

בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *