הערכת משקל או מעקב גדילת עובר

טוב, אחרי כל כך הרבה זמן שלא עשיתי אולטראסאונד, היה מרגש מחדש לראות את טושטושית העוברית שלי על המסך 🙂  סקירת מערכות עשיתי בשבוע 23 או משהו כזה, ואז ראיתי אותה על כל הפלאזמה הרחבה בחדר הרופאה. אחר כך היתה בדיקה של רופא הנשים שלי, שיש לו אולטראסאונד עם מסך פצפון, והוא רק בדק שיש מספיק מי שפיר.

האמת שלא ששתי לעשות את מעקב גדילת העובר. במהלך הבדיקה בודקים מספר דברים, בין השאר מנסים להעריך את משקל העובר. ההערכה מבוססת על היקף הראש ואורך עצם הירך, והקשר בינה לבין המציאות הוא מקרי. כבר שמעתי על מקרים שתזזו את האם לבדיקות חוזרות כי חשבו שהעובר קטן מדי,  בפועל הוא היה אפילו גדול מדי. במקרה אחר, העובר היה כבר בתעלת הלידה, ולכן מן הסתם הראש שלו קטן יותר, ושוב יצאה הערכה נמוכה מדי. היה גם מקרה שהעובר הוערך כגדול מאוד, ושקלו לבצע ניתוח קייסרי! למזלה של היולדת התחילו לידה רגילה, והתינוק נולד ממוצע לחלוטין.

מה עוד בודקים? בודקים שיש מספיק מי שפיר. איך? יש "כיסים" של מי שפיר, בין העובר לבין דפנות הרחם, ומודדים את גודלם. שוב, זו רק הערכה, הרי הרחם הוא דינמי.. וחוצמזה, מי השפיר מתחלפים כל הזמן, כלומר, נכנסים חדשים לרחם, ונספגים הישנים בשליה. מה שאומר שכמות מי השפיר נכונה לנקודת זמן מסויימת, ואפשר בקלות להשפיע עליה על ידי שתיה מרובה לפני הבדיקה.

לסיכום, נהנו מהבדיקה עצמה, אבל לתוצאותיה אנני לא מייחסת יותר מדי חשיבות. כרגע יש לי תמונות שחור לבן של טושטושית העוברית שלי בפרופיל על המקרר, וזה ממש כיף. הגבר שלי אפילו זכה לראות אותה בולעת מי שפיר.. אני פספסתי.. הערכת המשקל יצאה ממוצעת – 1800 גרם, אחלה בשבילי 🙂 וטוב גם בשבילה בינתיים 🙂

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *